Justice Kurian Jospeh

Hon’ble Mr. Justice Kurian Joseph 

Term of Office: (DoA) 08.03.2013 (F.N.) to (DoR) 29.11.2018

PROFILE

Born on 30-11-1953.

Educated at St. Joseph’s U.P. School, Chengal, Kalady, St. Sebastin’s High School, Kanjoor, Bharatha Matha College, Thrikkakara, Sree Sankara College, Kalady and the Kerala Law Academy Law College, Thiruvanathapuram.
Member of the Academic Council, Kerala University (1977- 78), was General Secretary Kerala University Union (1978), Senate member of Cochin University Mr. Justice Kurian Joseph (1983-85).

Began legal practice in 1979 in the High Court of Kerala.

Government Pleader (1987) Additional Advocate General (1994-96). Designated Senior Advocate 1996.
Judge, High Court of Kerala 12th July, 2000.

‘President, Kerala Judicial Academy (2006-08). Chairman of Lakshadweep Legal Services Authority (2008), Chairman, Kerala High Court Legal Services Committee (2006-09).

Executive Chairman, Kerala State Legal Services Authority (2009-10), Executive Committee Member, National University of Advanced Legal Studies, Kochi (2009-10).

Served twice as Acting Chief Justice of the High Court of Kerala.

Chief Justice High Court of Himachal Pradesh – 8th February, 2010 to 7th March, 2013
Elevated as Judge Supreme Court of India – 8th March, 2013.
Due to retire on 29th November, 2018.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *